Międzyszkolny UKS Kolejarz Wolsztyn - strona nieoficjalna

• Międzyszkolny UKS Kolejarz APR Wolsztyn || www.aprkolejarzwolsztyn.pl

Historia klubu:

Kolejarz APR Wolsztyn odwołuje się do długoletniej historii piłki nożnej w naszym mieście, która sięga już czasów dwudziestolecia międzywojennego. Szkolne kluby, takie jak: Szkolny Klub Sportowy Gimnazjum i Seminarium Nauczycielskiego, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”  i Klub Sportowy „Czarni”, których działalność nie trwała zbyt długo, zaszczepiły
w wolsztynianach niezmienną miłość do futbolu, jednocześnie pokazując, że prawdziwa pasja zaczyna się właśnie na osiedlowych i szkolnych boiskach.

II wojna światowa pokrzyżowała wiele życiowych planów, a także nie pozwalała na czynne
i beztroskie uprawianie sportu. Zainteresowanie piłką nożną jednak nigdy nie spadło.
W powojennym Wolsztynie w 1945 roku zdecydowano się stworzyć Klub Sportowy „Grom”, związany wówczas z młodzieżową komunistyczną organizacją Związku Walki Młodych,
a także Kolejowy Klub Sportowy „Kolejarz”, mający swoją siedzibę obok miejscowej stacji kolejowej. Jego prezesem był Alojzy Nadolny, który zdecydował się przejąć patronat nad drużyną juniorów działającą przy Związku Harcerstwa Polskiego im. Romualda Traugutta.

Dla działaczy, piłkarzy i mieszkańców Wolsztyna pamiętny był styczeń 1947 roku, kiedy to nastąpiło połączenie dwóch lokalnych klubów – „Gromu” i „Kolejarza”. Powstała jedna drużyna – Kolejowy Klub Sportowy „Grom”, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat parokrotnie zmieniała swoje nazwy, obecnie występując w IV lidze jako Klub Sportowy „Grom” Wolsztyn.

Akademia Piłkarska Reissa w Wolsztynie działa od września 2012 roku. Przez ten okres udało się wypracować długofalową wizję szkolenia najmłodszych w różnych kategoriach wiekowych. Spowodowało to zwiększenie przywiązania zawodników do barw oraz możliwość krzewienia lokalnych wartości, w tym poznania bogatej i ciekawej historii sportowej Wolsztyna. Dzięki temu rozwój miejscowej piłki mógł osiągnąć kolejny, wyższy poziom. Wydarzenia z lipca 2015 roku mogą przypominać te, do których doszło niemal 70 lat wcześniej – powstał „Kolejarz” APR Wolsztyn, który w swoje szeregi przyjął Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Wolsztyn, działający od 2008 roku, skupiając uczniów wolsztyńskich szkół w młodzieżowe zespoły. Tym sposobem, nasz współczesny „Kolejarz” ma szansę na działalność, która może zapewnić młodym ludziom aktywne spędzanie wolnego czasu przy jednoczesnym podnoszeniu piłkarskich umiejętności – nawiązując do idei, które niósł ze sobą powojenny KKS.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

pon.